32 671 11 21 otelo@otelo.com.pl

Wiertło to jedno z podstawowych narzędzi zarówno każdego majsterkowicza jak i profesjonalisty. Oczywiście niemożliwym jest by posiadać jedno wiertło, które pozwoli na wywiercenie otworu w każdym materiale, o takich czynnikach jak stan krawędzi, wymiarowość czy stan krawędzi nawet nie można marzyć. Rozwiązaniem tej sytuacji jest posiadanie w swoim warsztacie różnego rodzaju wierteł, dzięki czemu będziemy w stanie pracować w każdym materiale. Oczywiście, niektóre wiertła o specjalnym przeznaczeniu pozwalają na wiercenie w innych materiałach.

Na przykład wiertłami do metalu, możemy wiercić w drewnie, jednak jakość wykonanego przez nas otworu będzie pozostawiała wiele do życzenia. Warto także wspomnieć, że nie zawsze takie wykorzystanie będzie możliwe, bo na przykład wiertłem do betonu, raczej nie wywiercimy otworu w metalu.
Dlatego też w tym artykule postaramy się opisać wiertła do drewna, które możecie zakupić, w naszym sklepie (zobacz wiertła sosnowiec).
Drewno jest niezwykle wszechstronnym i uniwersalnym materiałem. Szczególną cechą tego materiału jest to że posiada włóknistą strukturę i niejednorodną twardość. Dlatego też wiertła do drewna posiadają specjalne ostrze, które wbijamy w miejscu wiercenia. To rozwiązanie sprawia, że wiertło jest prowadzone, dzięki czemu nie ma ryzyka że się ześlizgnie i uszkodzi okolice wierconego otworu. Ostrze które znajduje się na czole wiertła, nosi nazwę ostrza centrującego ponieważ prowadzi je na początku pracy, a także zapobiega przesuwaniu się sprzętu w późniejszych fazach wiercenia – takie przesunięcie może nastąpić na przykład na skutek natrafienia na twardy sęk. Dodatkowo praca wiertła centrującego sprawia że uzyskujemy otwór okrągły i gładki, oraz wolny od zadziorów. Oczywiście jak w każdej grupie wierteł, również w wiertłach do drewna możemy znaleźć poszczególne podgrupy, które zostały z zaprojektowane z myślą o specjalistycznym przeznaczeniu. W przypadku wierteł do drewna, możemy wyróżnić wiertła płaskie, kręte i spiralne.
Najpopularniejszym rodzajem wierteł są wiertła kręte, które zbudowane są ze wspomnianego wcześniej ostrza centrującego (nazywanego także żądłem), oraz z dwóch krawędzi skrawających.