32 671 11 21 otelo@otelo.com.pl

W poprzednim artykule opisywaliśmy wiertła do drewna, służące do wiercenia otworów o średnicy od 3 do 30 milimetrów. W tym artykule skupimy się na narzędziach pozwalających wywiercić większe otwory, zachęcamy do lektury!

Do wiercenia otworów, których średnica przekracza 30mm, służą zazwyczaj wiertła płaskie, które przez niektórych są nazywane także wiertłami łopatkowymi lub piórkowymi. Wiertła tego typu charakteryzują się prostą budową oraz brakiem spirali odpowiedzialnej za odprowadzanie wiórów. Ze względu na duże siły, które występują podczas wiercenia, wiertła tego typu posiadają chwyt sześciokątny. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, można używać narzędzi ze specjalną przedłużką lub też korzystać z uchwytów szybkozłącznych.
Trzeba także pamiętać że wiertła tego typu nie pozwalają na zbyt dokładne i precyzyjne wiercenie. I właśnie z tego powodu do wiercenia dużych otworów w belkach kłodach używa się wierteł spiralnych, które znane są także jako świdry.

Wiertła spiralne

Wiertła spiralne znacząco odbiegają od innych, wcześniej omawianych przez nas wierteł. Świdry charakteryzują się tym że są one jednozwojne i posiadają tylko jedną łysinkę. Z kolei jeden, ale za to odpowiednio szeroki rowek wióry sprawnie wyprowadza wióry z odwiertu. Kolejną zaletą tego typu wierteł jest to, że działają one jak śruba samogwintująca, przez co wiertło samo wciąga się w drewno, a operator urządzenia nie musi wywierać na nim żadnej siły – wystarczy że jedynie będzie obracał wiertło. Jeżeli ciekawi Cię, jak długie mogą być świdry to ich długość może sięgać do 50 centymetrów, a średnica wiercenia dochodzi do 40 milimetrów. Jeżeli trafiliście na ten artykuł ponieważ szukaliście w internecie frazy wiertła sosnowiec, to koniecznie sprawdźcie ofertę naszego sklepu internetowego. W swoim asortymencie posiadamy niemal 65 000 produktów, a większość z nich jesteśmy w stanie dostarczyć do Państwa w ciągu zaledwie dwóch dni roboczych! W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami, którzy czekają na Państwa telefony w każdy dzień roboczy od godziny 8.00 do 16.00.